Tekeşlilik - Adam Phillips ePub PDF e-Kitap indirAdam Phillips - Tekeşlilik ePub eBook Download PDF e-Kitap indir

“İki kişiden ancak arkadaş olur; çift üç kişiden oluşur.” Hepimiz, en azından büyük çoğunluğumuz, bir aile içine doğuyor, ilk eğitimimizi, insan olma eğitimimizi, orada alıp orada büyüyoruz; bunun ardından, bir sonraki kuşağı yetiştirmek üzere kendimiz de bir aile “kuruyoruz”. Bu asırlardır bitmeyen tekrarın temelinde yatan esas kurum “tekeşlilik”.

Edebiyatımızı, şarkılarımızı, felsefemizi ve hatta politik düşüncemizi belirleyen temel kavramların hepsi, aslında tekeşlilik tarafından içeriliyor: Sevgi, ihanet, sadakat, saygı, kıskançlık, bağlılık, arzu, yalan, kural, ev, ceza, özgürlük, ahlak, merak, görev, suç, özgürlük; aklınıza daha ne gelirse.

Adam Phillips ciddi, psikanalitik bir yaklaşımla alaycı, denemeci bir yaklaşımı birleştiriyor tekeşliliğe bakarken. “Dışlama” üzerine kurulmuş gibi görünen bu yapının aslında daima kendisinden başka şeyleri içereceğini, sadakatin ihanete, bağlılığın sadakatsizliğe durmadan dönüşeceğini, ve tanımı gereği “iki kişilik” bir kurum olan tekeşliliğin ebedi bir “üçüncü” olmadan yapamayacağını söylüyor.
(Tanıtım Bülteni)

Orijinal Adı: Monogamy
Kitap Adı: Tekeşlilik
Alt Başlık: Sadakat ve İhanet Üzerine Aforizmalar
Yazar: Adam Phillips
Çevirmen: Bülent Somay
Sayfa Sayısı: 144
Dili: Türkçe (Orijinal Dili:İngilizce)
Basım Tarihi: 2008
   1. Basım: Ekim 1997
   3. Basım: Mayıs 2014
Yayınevi: Metis Yayıncılık
ISBN : 9789753421591

Kategoriler;
İnsan ve Toplum / Psikiyatri – Psikanaliz
İnsan ve Toplum / Sosyoloji (Diğer)

Download ePub (Yandex Disk) / Download PDF (Yandex Disk)

Yorumlar