Öteki Dünya - Savinien Cyrano de Bergerac PDF e-Kitap indirSavinien Cyrano de Bergerac - Öteki Dünya ePub eBook Download PDF e-Kitap indir
Ay Devletleri ve İmparatorlukları - Savinien Cyrano de Bergerac ePub PDF e-Kitap indir

Savinien Cyrano de Bergerac (1619-1655) öncelikle Gassendi, Giordano Bruno ve Machiavelli’nin düşünceleriyle beslenmiş, bohem bir hayat peşinde olmuş, özgürlükçü bir kişiliktir. Felsefeye meraklı Cyrano de Bergerac, kıvrak anlatım yeteneği ve engin hayalgücü sayesinde eserlerinde eleştirel düşüncelerini dile getirmeyi başarmış ve yaratıcı kişiliğiyle kendisinden hemen sonra İngiltere’de Swift, Fransa’da da Voltaire’in bayrağını devralacağı felsefi hikâye geleneğinin temellerini atmıştır.

Cyrano’nun dehasını en iyi ifade eden eserler, kuşkusuz Öteki Dünya /Ay Devletleri ve İmparatorlukları ile Güneş Devletleri ve İmparatorlukları olmuştur. Cyrano, Öteki Dünya’da belki de günümüzde ütopya ve bilimkurgu denebilecek unsurları daha o zamanlar harmanlayarak döneminin toplum düzenini eleştirir. Ancak eleştirilerini, malum sebeplerden, esere bilimkurgu niteliği kazandıracak kadar uzak iklimlerde dolaylı olarak yapar.

Kitabın Adı: Öteki Dünya
Alt Başlık: Ay Devletleri ve İmparatorlukları
Yazar: Savinien Cyrano de Bergerac
Çevirmen: Mustafa Demirkan
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Sayfa Sayısı: 108
Basım Yılı: 2012

Download PDF (Yandex Disk)

Yorumlar