Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nden Seçmeler - Hüseyin Nihal Atsız ePub PDF e-Kitap indirHüseyin Nihal Atsız - Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nden Seçmeler ePub eBook Download PDF e-Kitap indir
Seyahatname’den Seçmeler PDF ePub eKitap indir

Atsız’ın yayına hazırladığı Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nden Seçmeler tam 40 yıl aradan sonra yeniden raflarda…

Evliya Çelebi başka milletlerin de dikkatini çekmiş, üzerinde birçok incelemeler yapılmış, yazılar ve tenkidler yazılmıştır. Bunların listesi Prof. Cavid Baysun’un İslâm Ansiklopedisi’ndeki makalesinde gösterilmiştir. Bu yazılar umumiyetle müsbettir. Fakat yukarda da işaret ettiğim gibi, Evliya Çelebi Seyahatnamesi hakkındaki son ve kesin hükmün verilmesi için önce, eserinin karşılaştırmalı ve doğru bir basımının yapılması lâzımdır.

Evliya Çelebi’nin kendilerini ilgilendiren parçalarını Almanlar, Bulgarlar, Ermeniler, Farslar, Fransızlar, İngilizler, Macarlar, Romenler, Ruslar, Sırplar, Yunanlılar kendi dillerine çevirmişlerdir.

Evliya Çelebi’den parçalar seçerken her şeyden önce Türk kültürü bakımından ehemmiyetli ve Türk gençleri için faydalı olduğuna kanaat getirdiğim parçaları aldım ve bu sevimli seyyah hakkında tam bir fikir vermiş olmak için onun mübalâğalı ve bazan da muhayyel olan bölümlerini ihmal etmedim.

Genç okuyuculara kolaylık olması için onların güçlüğe uğrayabileceği birçok noktalarda küçük dip notlarıyla açıklamalar yaptım.

25 Kasım 1970
ATSIZ
(Tanıtım Bülteni)

Hazırlayan: Hüseyin Nihal Atsız
Sayfa Sayısı: 351
Dili: Türkçe
Basım Tarihi: 2013
Yayın Evi: Ötüken Neşriyat, MEB 100 Temel Eser
ISBN: 978754378504

Evliya Çelebi
Evliyâ Çelebi, 17. yüzyılın önde gelen gezginlerindendir.Elli yılı aşkın süreyle Osmanlı topraklarını gezmiş ve gördüklerini Seyahatnâme adlı eserinde toplamıştır. Vikipedi
Doğum: 25 Mart 1611, Konstantinopolis
Ölüm: 1682, Kahire, Mısır
Ebeveynleri: Derviş Mehmed Zilli
Kitaplar: Evliya Çelebi Seyahatnâmesi, Diğer

Kategoriler;
İnceleme-Seyahatname
Evliya Çelebi, (1611-1682)

Download ePub (Yandex Disk) / Download PDF (Yandex Disk)

Yorumlar