Çakıcı'nın ilk Kurşunu (Tereke) - Sabahattin Ali ePub PDF e-Kitap indirSabahattin Ali - Çakıcı'nın İlk kurşunu (Tereke) ePub eBook Download PDF e-Kitap indir
Sabahattin Ali - Tereke ePub eBook Download PDF e-Kitap indir

Kitap 3 Bölümden oluşmaktadır. Öyküler, Şiirler ve Yazılar

Ben hayatta herkese karşı lakaydımdır... Bu bende sevmek hissinin mefkudiyetinden değil çok fazla oluşundandır. Ben sevdiklerimi köpek gibi severim yavrum... Zelilane severim."

Şiir, hikaye ve romanlarında, tanımlamakta güçlük çektiğimiz kimi duyguları ustalıkla anlatan; insanı, gücü, zayıflığı ve zaaflarıyla bir bütün olarak kavrayıp ödün vermez bir gerçekçilikle yansıtan Sabahattin Ali, "sandığındaki" belgeler arasından derlenen hikaye, şiir ve yazılarıyla ilk kez okur önünde!

Sabahattin Ali'nin, kızı Filiz ve eşi Aliye Ali tarafından uzun yıllar titizlikle korunan sandığındaki evraklar arasından Nüket Esen, Zeynep Uysal, Engin Kılıç ve Olcay Akyıldız'ın derlediği hikâye, şiir ve makaleleri ilk kez günışığına çıkıyor. Kitapta yer alan hikâye ve şiirler, hikâye, roman ve şiirlerinde tanımlamakta güçlük çektiğimiz kimi duyguları ustalıkla anlatan, insanın zavallılığı ve gücünü aynı sarsılmaz üslup ve gerçekçi bir yaklaşımla aktaran Sabahattin Ali'nin bu ustalığa ulaşırken geçirdiği aşamaları örneklemesi; makaleleri ise Sabahattin Ali'nin siyasal görüş ve mücadelesini yansıtması bakımından son derece önemli "belge"ler niteliğinde. Kitapta, "Çakıcı'nın İlk Kurşunu" adlı uzun hikâyenin yanı sıra üç hikâye (O Arkadaşım, Bir Hakitatin Hikâyesi, Barsak); onbir şiir ( İsimsiz, Bir Serenadın Sonu, Kurbağaname, Kurbağaya Mersiye, İsimsiz, Oyuncak, Merhuma Mersiye, Simyager, Sokakta Kalan Adam, İsimsiz); "Kağnı" adlı hikâyenin opera metni; yazmayı planladığı hikâye ve romanların listesi; sekiz makale (Kadınlar Üzerine Bir Konferans, Türkiye Hapishaneleri, Emperyalistin tarifi, Bu Memleketi Kurtarmak İçin, Milliyetçinin Tarifi, Hürriyet Meselesi, Asıl Büyük Tehlike Bugünkü Ehliyetsiz İktidarın Devamıdır)... ve Sabahattin Ali'nin kaleminden sekiz desen ile şiirlerin, kendi elyazısıyla eski Türkçe orijinalleri yer alıyor.

Kategori: Edebiyat / Yazılar
Yazar: Sabahattin Ali
ISBN: 978-975-08-0350-7
Sayfa Sayısı: 148
YKY'de İlk Baskı Tarihi: Şubat 2002
Tekrar Baskı Sayısı/Tarihi: 12.Baskı / Haziran 2015

Kategoriler;
Edebiyat (Roman - Öykü) Yerli / Öykü ve Anlatı
Genel Konular / Makale - Deneme - Derleme
Şiir / Cumhuriyet Dönemi ve Günümüz

Ön Okuma / Download ePub (Yandex Disk) / Download PDF (Yandex Disk)

Yorumlar