Terry Brooks - Shannara'nın Kılıcı Serisi

Uzun yıllar önce okuduğum bir seridir. Sadece ilk üç kitabını bulabilmiştim. Geçenlerde dizi izlediğim bir sitede fragmanını gördüm. Dizi başlamadan önce hafızamı canlandırmak için tekrar okuyacağım. Ama seriye dair hatırladığım İblisler ve devamını bulamadığımdan yaşadığım üzüntüydü. Fragmanı alta ekledim. Tanıtım yazısı yerine Zeki Bulduk'un değerlendirmesini koydum. Türü seven muhtemelen diziyi izleyecek, bence dizi başlamadan seriyi okumak daha mantıklı. 

Troller, cüceler ve daha birçoklarından bahseden Allanon, Karabüyücü’nün yaşadığını ve dünyayı yine kötülüğe boğacağını da anlattığında, Vadililer Allanon’un saçmaladığını zannederler. Ancak elftaşları ve Shea’nın soykütüğü ortaya çıkarıldığında herşey değişir. Gökyüzünde uçuşan dev nazgullerde ortaya çıktığında Vadililerin huzurlu hayatından iz kalmamıştır. Shea tıpkı Frodo gibi bir yolculuğa çıkacaktır. Frodo yüzük için yola çıkarken; Shea, atası Shannara’nın Kılıcını almak ve Karabüyücü’ye karşı durmak için yola çıkar.
Şunu söylemekte yarar görüyorum: Shannara’nın Kılıcı nitelik olarak Yüzüklerin Efendisi’ni hem aratmıyor hem de başka dünyaların var olduğunu unutturmuyor.

Shannara’nın Kılıcı, Shannara Üçlemesi’nin ilk kitabı. Dizinin ikinci kitabı Shannara’nın Dilek Şarkısı. Terry Brooks daha sonra yine aynı dünyada geçen bir dörtleme ve Shannara dizisinin geçtiği dönemin öncesini anlattığı Shannara’nın İlk Kralı adlı romanını yayınladı.
Terry Brooks’un Shannara’nın Kılıcı, keşfini J.R.R Tolkien’in yaptığı Orta Dünya ve dilleri üzerine inşa edilmiş bir fantasya. Bir bakıma yüzüklerin üçüncü kitabı olan Kral’ın Dönüşü’nden beş yüz yıl sonra bilgin ve gezgin Allanon’un ortaya çıkması.
Gölgeli Vadi’de Vale köyünde bir kardeşi ve hancı babasıyla yaşayan Shea’nın hayatını değiştirecek haberi getirir Allanon.
(Zeki Bulduk, Shannara’nın Kılıcı, E Dergisi, Ağustos 2000, Sayfa: 102)


Yorumlar

  1. Sayın Ali Çetin paylaşım ve bilgiler için çok teşekkürler (h) Shannara'nın elftaşları isimli 2. cildi ne yazık ki bulamıyoruz; imkanlarınız dahilindeyse paylaşırsanız çok mutlu oluruz :)

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Not 1: Reklam amaçlı (virüslü) linklerin bulunduğu yorumlar kaldırılır.

Not 2: Sorduğunuz soruya cevap verildiğinde e-posta ile bilgilendirilmek istiyorsanız, sağ alttaki ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyiniz. Bunun için de yorum yazarken Google Hesabını (Gmail Hesabı) kullanmanız gerekir.

Not 3: Okuduktan sonra kitap hakkındaki görüşlerinizi lütfen yorum olarak yazınız. Yorum yaparak diğer okuyuculara fikir verebilirsiniz. Henüz kitabı okumamış arkadaşlara yardımcı olabilirsiniz.