Dublinliler - James Joyce ePub PDF e-Kitap indirJames Joyce - Dublinliler ePub PDF e-Kitap indir

Joyce, Dublin’in yaramaz çocuklarının, sokak müzisyenlerinin, siyasetçilerinin, rahiplerinin ve bu şehirden kaçmak isteyenlerle kaçamayanların hikâyelerini anlatıyor.

Dünya edebiyatının en önemli yazarlarından Joyce'un bütün eserlerinde, İrlanda ve Dublin, esin kaynağı olarak, özellikle insanlarıyla öne çıkar.

İlk önemli eseri Dublinliler'de İrlanda'nın ruhsal tarihinden kapsamlı bir kesit sunan Joyce, sevgili şehri Dublin'e çocukluk, gençlik, olgunluk ve toplumsal hayat düzeylerinde bakmış, şehrinin ruhsal yoksulluğunu sergilerken ilginç bir yazı kuramı oluşturmuştur. Joyce yaşanan gerçekliğin özüne varmada, önemsiz gibi görünen sıradan yaşantıları ve bunlardaki ayrıntıları ustaca düzenleyerek, derinlerde yatan önemli sorunlara göndermeler yapar.

Bu hikâye kitabının, başka birçok hikâye kitabından farkı, değişik esinlemelerle yazılmış hikâyelerin bir araya getirilmesinden oluşmasıdır.

Bütün hikâyeler arasında tematik bir ortaklık ve gelişme vardır (...) "Dublinli olma" hali gibi bir tema çerçevesinde bakıldığında bu özellik çarpıcıdır.
-MURAT BELGE

Zola'nın metni bir babanın elimizden tutarak bize "Bak şu binaya ve düşün,"
demesine benzer. O binanın anlamını belki apaçık söylemez, ama sezdirir.
Joyce'un metni ise bizi, o binanın duvarına çarptırır. Metin uzaktan gülümseyerek bakar ve karşısında yapayalnız kalırız.
-ORHAN PAMUK

Orjinal isim: Dubliners
Türkçe (Orijinal Dili:İngilizce)
Jack B. Yeats, “Liffey’de Yüzenler”, 1924
232 syf. - İstanbul, 2010
ISBN : 9789754700367
Çeviri : Murat Belge

Dublinliler
James Joyce tarafından yazılan kitap
Dublililer, James Joyce'un on beş öyküsünü içeren ve ilk basımı 1914'te Londra'da yapılan hikâye kitabı. Öykülerde, 20. yüzyılın ilk yıllarında Dublin'de ve çevresinde yaşayan orta sınıf İrlandalılar'ın yaşantısı anlatılır. Vikipedi
Yayınlanma tarihi: Haziran 1914
Yazar: James Joyce
Önceki kitap: Chamber Music
Sonraki kitap: Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi
Türler: Kurgu, Hikâye

Kategoriler;
Edebiyat (Roman - Öykü) Çeviri / İngiliz - İrlanda

Ön Okuma / Download ePub (Yandex Disk) / Download PDF (Yandex Disk)

Yorumlar

Yorum Gönder

Not 1: Reklam amaçlı (virüslü) linklerin bulunduğu yorumlar kaldırılır.

Not 2: Sorduğunuz soruya cevap verildiğinde e-posta ile bilgilendirilmek istiyorsanız, sağ alttaki ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyiniz. Bunun için de yorum yazarken Google Hesabını (Gmail Hesabı) kullanmanız gerekir.

Not 3: Okuduktan sonra kitap hakkındaki görüşlerinizi lütfen yorum olarak yazınız. Yorum yaparak diğer okuyuculara fikir verebilirsiniz. Henüz kitabı okumamış arkadaşlara yardımcı olabilirsiniz.