Galileo'nun Buyruğu – Edmund Blair Bolles

Edmund Blair Bolles imzasına sahip, düşünmek, üretmek ve saygı duymak adına oldukça nitelikli bir araştırmanın/derlemenin ürünü bir popüler bilim kitabı Galileo’nun buyruğu.
Kitabın isminin Galileo’nun buyruğu olmasının sebebi, Galileo’nun buyruk olarak alınabilecek tek şeyin bilimde saklı olduğunu düşünmesi ve yalnız bilimin argümanlarına riayet edecek bir insanlığın bizleri düzlüğe taşıyacağını öngörmesi…

Terminolojisini anlamak için başka kaynak gerektirmeyecek kadar özenli ve lirik bir tonda olan makalelerden oluşan kitabın ilk beğendiğim tarafı, indeksi…Çoğu yayınevinin dikkat etmediği bu özellik, esasında araştırmacı nitelikteki okuyucunun ne istediğini bilememelerinden kaynaklanıyor. (bkz: yayınevlerinde müşteri ilişkileri yönetimi) Kitabın indeksi ise, konularına ve tarihlerine göre iki çeşit indeks yapısına sahip. örneğin doğa, psikoloji, evren ya da dünyadışı zeki yaşam üzerine yazılmış makaleler veyahut hangi tarihte hangi düşünür ya da bilimadamı, uzmanlık dalı olan konu hakkında ne düşünmüş ve bunun, zaman çizelgesi üzerinde, bize nasıl bir analiz yapma imkanı sağlıyor, Kitabın başında tetkik edebiliyorsunuz. Kitabın incelemesinin tamamı için burayı tıklayın.

Yazar: E. B. Bolles
Çevirmen: Nermin Arık
Sayfa Sayısı: 549
Baskı Yılı: 2011
Dili: Türkçe
Yayınevi: Tübitak Yayınları

Yorumlar