Şeytan Tangosu - Laszlo Krasznahorkai PDF e-Kitap indir

seytan-tangosu-laszlo-krasznahorkai

Laszlo Krasznahorkai - Şeytan Tangosu PDF e-Kitap indir

Yaşamın fiilî olarak durduğu bir Macar köyünde, güz yağmurları başlamıştır. Gelecekten umudunu, birbirine güvenini, içindeki iyilik duygusunu, dayanışma ruhunu yitirmiş insanlar, o diyardan gitmenin planlarını yapmaktadır. Bir kurtarıcı arayışı, yıllar önce öldüğünü sandıkları Irimias'ın dönüşüne dek sürer. İnsanlar ilk kez birlik içinde davranır ve kendilerini Irimias'ın kararlarına teslim ederler.

Simgelerden yola çıkarak anlatır Krasznahorkai, yaşamı; olay örgüsünü bir döngü etrafında biçimlendirir. Sürekli ağ ören örümcekler, gökte dönüp duran kargalar, başıboş atlar, birbirinin tekrarı mevsimler... 

Yalnız olmadığına sevindi; Pisicik hâlâ ısıtıyordu karnını. "Evet," dedi sesini yükseltmeden önüne bakıp, "melekler bunu görür ve anlar." İçinde bir huzur hissetti ve dört bir yanındaki ağaçlar, yol, yağmur ve gece de hep birlikte bir huzur yayıyordu. "Olan biten her şey iyi," diye düşündü. Her şey basitleşmişti, mutlak biçimde. Yolun iki yanında düzgün adımlarla ilerleyen, dımdızlak akasya ağaçlarına, birkaç metre önünde artık karanlığın içinde yitiveren kırlara baktı. Yağmur ve çamurun boğucu kokusunu duyuyor, doğru ve tam olması gerektiği gibi davrandığını yanılmaz bir şekilde biliyordu.

Türkçe (Orijinal Dili:Macarca)
328 syf. - İstanbul, 2013
ISBN : 9789750718144
Çeviri : Bülent Şimşek
Orijinal adı: Satantango

Vikipedi Açıklama:
Şeytan Tangosu (Orijinal adı: Satantango), Macar yazar László Krasznahorkai'ın ilk romanıdır. Macaristan’da 1985 yılında Macarca olarak yayımlanmıştır. 
Sovyetler Birliği'ndeki kolhoz ya da İsrail'deki Kibutz örneğine benzer terk edilmiş bir tarım kooperatifinde yaşayan yaklaşık 10 kişinin hikâyesini anlatılır. Mekân tam olarak belirtilmese de olayların komünist dönemin sonlarına doğru Macaristan’da geçtiği anlaşılır.
Roman, 1994’te Macar asıllı yönetmen Béla Tarr tarafından 7 saatlik siyah-beyaz bir film olarak sinemaya uyarlandı. Vikipedi

Kategoriler;
Edebiyat (Roman - Öykü) Çeviri / Diğer

Download (Yandex Disk)

Yorumlar