Bereket Denizi Serisi - Yukio Mişima ePub PDF e-Kitap indir

bahar-karlari-yukio-misima  melegin-curuyusu-yukio-misima

Bereket Denizi Dörtlemesi

Bereket Denizi 1: Bahar Karları
Bahar Karları, yazarın Bereket Denizi adlı dörtlemesinin ilk kitabı. Yapıtları Proust, Gide ve Sartre in yapıtlarıyla karşılaştırılan; cesaret ve erkeksi nitelikleri olan tutkusuyla Hemingway'e benzetilen Yukio Mişima, bu kitabında 1912 yılında Tokyo da İmparatorluk Sarayı'nın köklü soylu sınıfının kapalı çevresinde, sırtlarında geleneğin ağır yükünü taşımayan taşralı zengin ailelerin, paraları sayesinde toplumsal ve siyasal güç aramaları anlatır. Bahar Karları, geçmişi canlandırmadaki ustalığı, güzellik ve mutluluğun elle tutulmazlığını sergileyişi, kültürel güçlerle bireysel yaşamlar arasında ustaca denge kuruşuyla Japon edebiyatının en büyük romanlarından biridir.

Bereket Denizi 2: Kaçak Atlar
Kaçak Atlar, bu dörtlemeninin ikinci kitabı. Bu kitabında Mişima, 1930'lu yıllarda toplumsal değerlerin değişmesine tepki duyan birtakım bağnaz yurtsever gençlerin hazırladığı ayaklanmayı anlatıyor. Kaçak Atlar, tekbaşına okunabilecek bir roman olduğu kadar, tarih, ülküler ve kişiler aracılığıyla, bir önceki romanla sıkı sıkıya bağlıdır.

Bereket Denizi 3: Şafak Tapınağı
Şafak Tapınağı, Japon yazar Mişima nın bütün düyada çok beğenilmiş, Bereket Denizi adlı dörtlemesinin üçüncü, kitabı. Japonya nın İkinci Dünya Savaşı sonrası yıllarını Japonya ya özgü niteliklerin birer birer yok olmaya başladığı yılları anlatıyor. Dörtlemenin ilk romanı Bahar Karları nın genç yaşta ölen duygusal kahramanı Kiyoaki ni sırdaşı, vicdanı; dizinin ikinci romanı Kaçak Atlar ın bağnaz İsoa sının tarihçisi olan akılcı ve başarılı avukat Honda, bu üçüncü romanda sahnenin ortasına gelmektedir. Gençliğinde duygusallıktan, haz ve aşırılıktan uzak durmuş, yıllarca akıl ve adaletten ayrılmadan avukatlık yapmış olan Honda artık orta yaşlıdır. Fuji Dağı nın yakınlarındaki lüks villasında her türlü hazzı tatmaya çalışan, büyük davetler veren zengin bir adamdır. Honda nın böylesine büyük bir değişim geçrimesinin nedeni nedir? Bu değişimi nasıl geçirmiştir? Mişima , bunu insan ruhunun derinliklerine inerek, şaşırtıcı gizler bulgulayarak anlatır.

Bereket Denizi 4: Meleğin Çürüyüşü
Bereket Denizi adlı dörtlemenin dördüncü ve son kitabı olan Meleğin Çürüyüşü ile Japon edebiyatının göz kamaştırıcı bir başyapıtı tamamlanmış oluyor.Yukio Mişima nın, Japonya nın yirminci yüzyıl serüvenini özetlediği bu başyapıt, evrensel bir beğeniyle karşılanmıştır. 1972 de yayımlanan ilk roman, Bahar Karları, eski Japonyaı nın 1930 lu yıllarını, üçüncü roman olan Şafak Tapınağı ise İkinci Dünya Savaşını izleyen yılları. Eleştirmenler, ilk üç kitabın, toplumsal bir belge, bir destan, bir yakınma ve bir ağıt olan bu romanların, şimdi tamamlanmış olan dörtlü başyapıt ı müjdelediği konusunda düşünce birliğine varmışlardı.Meleğin Çürüyüşü 1960 lı yılların sonlarında geçer; bunlar yazarın da son yıllarıdır. Öykünün başkişisi, Bahar Karları ndaki genç öğrenci, Kaçak Atlar daki saygın yargıç ve isyancıların savunucusu, Şafak Tapınağı nın düşünür ve gözlemcisi olan Honda dır.Meleğin Çürüyüşü nü, yani bereket Denizi adlı dörtlemenin bu son romanını 25 Kasım 1970 de bitiren Yukio Mişima, 26 Kasım 1970 tarihinde geleneksel bir intihar töreni olan seppuku ile yaşamına son vermiştir.

ePub
Yukio Mişima - Bahar Karları
Yukio Mişima - Kaçak Atlar
Yukio Mişima - Şafak Tapınağı
Yukio Mişima - Meleğin Çürüyüşü

PDF
Yukio Mişima - Bereket Denizi 1 Bahar Karları
Yukio Mişima - Bereket Denizi 2 Kaçak Atlar
Yukio Mişima - Bereket Denizi 3 Şafak Tapınağı
Yukio Mişima - Bereket Denizi 4 Meleğin Çürüyüşü
Diğer Kitapları;
Yukio Mişima - Bir Maskenin İtirafları
Yukio Mişima - Yaz Ortasında Ölüm
Yukio Mişima - Altı Çağdaş No Oyunu

Bereket Denizi Serisi - Yukio Mişima Tüm Kitapları PDF e-Kitap indir

Yorumlar