Esir Şehrin İnsanları - Kemal Tahir PDF e-kitap indir


 
Kemal Tahir - Esir Şehrin İnsanları PDF e kitap indir

Birinci Dünya Savaşı (1914-1918), o zamana kadar tarihin örneğini görmediği korkunçlukta bir boğuşmaydı.
Osmanlı İmparatorluğu bu boğuşmada yıkıldı. 1918 yılının İstanbullu Türk aydınları ateş çemberlerinden, kan sellerinden geçerek kendilerini bir çöküntü kıyamet' içinde buldular.
Devletlerini, vatanlarını yitiriyorlar, karşı durulmaz bir hızla esirliğe doğru sürükleniyorlardı.
İstanbul'un bu sivil aydınları, 1910 yılına gelene kadar kur'a askerliği bile yapmışlardı. imparatorluk ordularının silahlarını bırakıp toptan yere serildiği bir dönemde, yedi düvele karşı direnmek zorunda kaldılar. ESİR ŞEHRİN İNSANLARI romanı, işte bu sivil kahramanların, en umutsuz koşullar altında, çıplak elleriyle savaşı nasıl kabul ettiklerini, çağının gerçeklerine dayanarak, anlatıyor.

***

"Esir Şehir Üçlemesi" edebiyatımızın güçlü ve klasikleşmiş ismi Kemal Tahir'in başyapıtlarındandır. Her büyük ve klasik yapıt gibi, bir ya da birden çok problematiği mükemmel bir biçimde işleyen bu nehir roman dizisinin ilk kitabı olan "Esir Şehrin İnsanları"nda Kemal Tahir, Mütareke Dönemi Osmanlı aydınının ve İstanbul'unun destansı direnişinin ve mücadelesinin benzersiz bir fotoğrafını çekmektedir.

Kurtuluş Savaşı öncesinin anlatıldığı pekçok roman yazılmıştır kuşkusuz, ama hiçbiri bu denli edebi ve ölümsüz olamamıştır.

"Türkiye'yi, Türkleri sahiden tanımak isteyen yerli yabancı herkes Kemal Tahir'i okumak,
anlamak zorundadır."

Türkçe 464 syf. - İstanbul, 2005
ISBN : 9789752730760

Kategoriler;
Edebiyat / Tarihi Roman - Öykü
Edebiyat (Roman - Öykü) Yerli / Cumhuriyet Dönemi Roman


Yorum Gönder

Not 1: Reklam amaçlı (virüslü) linklerin bulunduğu yorumlar kaldırılır.

Not 2: Sorduğunuz soruya cevap verildiğinde e-posta ile bilgilendirilmek istiyorsanız, sağ alttaki ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyiniz. Bunun için de yorum yazarken Google Hesabını (Gmail Hesabı) kullanmanız gerekir.

Not 3: Okuduktan sonra kitap hakkındaki görüşlerinizi lütfen yorum olarak yazınız. Yorum yaparak diğer okuyuculara fikir verebilirsiniz. Henüz kitabı okumamış arkadaşlara yardımcı olabilirsiniz.

[blogger][disqus][spotim]

MKRdezign

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Konu (?)

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DevredışıTüm Eklentileri Görmek İçin Lütfen Javascript'i Etkinleştirin