Beyaz Geceler - Dostoyevski ePub PDF e-kitap indirDostoyevski - Beyaz Geceler ePub eBook Download PDF e-kitap indir
Beyaz Geceler - Dostoyevski PDF ePub e-kitap indir

Öykünün Hayalperest anlatıcısı, Petersburg'un "beyaz geceler"inde sokaklarda dolaşırken, Nastenka adında bir genç kızla tanışır. Nastenka da Hayalperest kadar yalnızdır. İkinci buluşmalarında aralarında bir dostluk doğar; Nastenka, Hayalperestimize, kendi yaşam öyküsünü anlatır: Âşık olduğu bir genç adam bir yıl sonra ona geri döneceğini söyleyerek Moskova'ya gitmiş, ama aradan bir yıl geçmesine karşın tek bir mektup bile yazmamıştır. Bu arada, Hayalperestimiz de Nastenka'ya vurulduğunu fark eder, ama duygularını gizler.

Yalnızca 19. yüzyıl Rus edebiyatının değil, dünya edebiyatının en büyük yazarlarından Dostoyevski'nin 27 yaşında yazdığı Beyaz Geceler, sevecen, okuru sarıp sarmalayan, ama hüzünlü bir uzun öyküdür. Bir yanıyla romantik bir aşk üçgeninin, bir yanıyla da bir kişilik parçalanmasının öyküsüdür.


"Dört gecelik bir aşk hayali" diye tanımlanabilecek bu küçük başyapıtı, Sabri Gürses'in Rusça aslından yaptığı çeviriyle ve Dostoyevski ve yapıtı üstüne ayrıntılı incelemesi eşliğinde sunuyoruz.

Fyodor Mihailoviç Dostoyevski - Beyaz Geceler (Bir Hayalperestin Anıları) indir oku
Türkçe (Orijinal Dili:Rusça)
100 syf. - İstanbul, 2009
Çeviri : Sabri Gürses
Orjinal isim: Belye Nochi
Can Yayınları / Dünya Klasikleri Dizisi

Beyaz Geceler
Fyodor Dostoyevski tarafından yazılan kısa öykü
Beyaz Geceler, 1848 yılında yayımlanmış, 19. yüzyıl Rus yazarlarından Fyodor Dostoyevski'nin bir kısa hikâyesidir. Vikipedi
İlk Yayınlanma Tarihi: 1848
Yazar: Fyodor Dostoyevski

Uyarlamalar: Beyaz Geceler (1957), Saawariya (2007)

Kategoriler;

Edebiyat (Roman - Öykü) Çeviri / Rus - Eski Sovyet Cumhuriyetleri

Ön Okuma / Download PDF (Yandex Disk) / 
Download (Google Drive)