Zaman Çarkı - Robert Jordan epub ebook indir pdf e-kitap indir

Zaman çarkı döner ve çağlar gelir gider olmuş olan, olacak olan ve olmakta olan her an gölgenin altında ezilebilir,
bırakın ejder bir kez daha zamanın rüzgarına binsin.
Görüp görebileceğimin en iyisidir şahsen.Tolkien sınırı diye birşey vardır fantastik dünyasında.O sınırı aşabilen nadir serilerden biridir.
Robert Jordan (Huzur içinde yatsın) müthiş bir evren çıkarmış, beni kitaplarına aşık etmiştir. Kitaplar kalındır, başta kalınlıktan dert yakınıp bırakabilirsiniz.Ama bence soğuk bir suyu yüzünüze çarpıp, kendinizi tokatlamanın vakti geldi. Bırakmayın derim,fantastik edebiyattan bol tecrübeli bu kardeşiniz bu seriyi bırakmamanızı söylüyor. Seriye bir kere başladıktan sonra bitmemesini ister hale geleceksiniz.
2010′ da 11. cilt 2 kitap ve 12. cilt internette e-kitap olarak bulamamış ve 60 TL’ ye almıştım ( bu arada seri çok pahalı ). Biri 944 diğeri 616 sayfa kargo akşam 5 gibi gelmişti. Kitapları elime aldım ve okumaya başladım, sonraki gün akşam 7 gibi kitapları bitirmiştim (gerçi benim de işim bitmişti). Kendime bu kadar çabuk bitirdiğim için çok kızmıştım ama bir kez başlayınca bırakamıyor insan… Bu arada uyarmadan edemeyeceğim, bu seriyi okumadan önce mutlaka
Raymon E.Feist, David Eddings, J.R.R. Tolkien’in serileri okuyun böylelikle hem fantastik dünyaları anlarsınız hem de serinin kıymetini daha iyi bilirsiniz.
Bir sitede aşağıdaki yazıyı gördüm çok beğendim sizinle paylaşmak istedim;
“…1977 yılından bu yana yazmaktadır ve tabutunun çivileri çakılana dek yazmaya devam etmek niyetindedir…”
Bay Jordan sözünü tuttu.
Hatta sözünü aşıp, geriye -derlendiğinde ortaya yeni kitaplar çıkarılabilecek- eskizler bıraktı.
Hem bu miras, hem de ölüm döşeğinde karısı ile yayıncısına yaptığı açıklamalar ve talimatlar sayesinde, Robert Jordan yaşamın ötesinden bile yeni eserlere yaşam vermeyi başaran nadir yazarlardan oldu.
Bu arada, Robert Jordan da kim?
Robert Jordan’ın ismi, muhakkak ki Zaman Çarkı serisini okumamış çoğu kişiye yabancı gelecektir.
Zira Zaman Çarkı romanları, türünün zirvesi olarak değerlendirilmektedir. Çoğu Fantastik Kurgu okuyucusu, bu yolda o kadar ileriye gitmemiştir…
Belki de hayatımıza yeni ufuklar katan bu romanların yazarlarının isimlerini aklında tutmaya gerek görmeyecek kadar vurdumduymazız, kim bilir?
Onunla ilgili, onun yaşamıyla ilgili bilgileri her yerde bulabilirsiniz. Ama yazdıklarının etkilerini, ancak ve ancak yaşayanlardan dinleyerek öğrenebilirsiniz.
Hatırlayın; kaç kitap için Benim evde biraz işim var deyip arkadaşlarınızı ektiniz?
Ya da hangi kitabı anlatırken Okudun mu? yerine İzledin mi? diye sordunuz yanlışlıkla? Bu yanlışı kaç kez tekrar ettiniz?
Kaç kez, bir roman serisini bitirdikten sonra o seriye yeni başlayacak olan arkadaşınızı ölesiye kıskandınız?
İşte Robert Jordan’ın ve Zaman Çarkı’nın etkisi böyle bir şeydir.
Zaman Çarkı döner ve çağlar gelip geçer; ardında efsaneye dönüşen anılar bırakır. Efsaneler solup söylenceye döner; söylencelerse, ortaya çıkmalarını sağlayan çağ geri geldiğinde çoktan unutulmuş olurlar.
İşte böyle başlar Zaman Çarkı’na Robert Jordan…
Sonra sizi alır ve uzun, detaylı tasvirleriyle hikayeye, o dünyaya bağlar. Karakterlerini öyle bir oluşturmuştur ki, öyle sırlar vermiştir ki onlara, Rand’ın
başına gelenleri okurken ve bir yandan eliniz diğer sayfayı çevirmek için seğirirken, kendinizi Perrin nerede ve nasıl acaba? diye endişelenirken
buluverirsiniz.
Mat öyle bir muzurluk yapar ki; kitabın başında okurken başınızı iki yana sallayıp gülümsersiniz. Sık sık kendinizi o karakterler için planlar yaparken
bulursunuz…
Robert Jordan’ın sizi soktuğu karmaşalar sayesinde öyle dalarsınız ki o dünyaya, kalın kitabın ve deri cildinin ağırlığının bileklerinizi ağrıttığını çok sonra fark edersiniz.
Ayrıca susamışsınızdır ve tuvalete de gitmelisinizdir…
Ve en güzel kısmı, bunların hepsinden memnunsunuzdur.
Zaman Çarkı’nın geçtiği dünyanın en göze çarpan özelliği, güçlü yönetimin anaerkil olmasıdır. Her kralın, her yöneticinin arkasından fısıldayan bir Aes-Sedai’nin olması, okuyucunun benzer güç gösterisi sahnelerine sık sık şahit olması, bu durumu hep hatırlatır.
Bu güç dengesizliğinin en büyük sebebi, gücün dişil yarısı olan Saidar’ın temiz olması, eril yarısı olan Saidin’in ise Karanlık Varlık’ın dokunuşuyla kirlenmiş olmasıdır.
Bayan okuyucular bu durumdan memnundurlar. Çünkü çoğu kez, biraz palazlanmaya başlayan erkek karakterler, hemen bir Aes-Sedai tarafından ağzının
payı verilerek sessizleştirilir.
Evet, sessizleştirilirler. Bazen gerçekten, susturularak; bazen ise gücün eril yarısı ile bağları zalimce koparılarak.
Bu yüzden, romandaki bir erkek karakter kendisinden beklenmeyen bir çıkış ile bir dişiye karşı çıktığında veya üstün geldiğinde, erkek okuyucu müthiş bir tatmin duygusu hisseder.
Ancak ne kadar hoştur ki serinin farklı duyguları, farklı cinsiyetlere, farklı zamanlarda yaşatma becerisi; aynı duyguları, farklı kişilere aynı zamanlarda hissettirmesine engel olmaz.
Bir roman, duyguları okuyucusuna böylesine etkili bir biçimde nasıl yaşatabilir?
Yaşadığınız dünyada tecrübe etmediğiniz veya edemediğiniz şeyleri, okuyarak ve kendinizi kaptırarak hissetmek değil midir Fantastik Kurgu’nun amacı?
Evet işte, bunu harika bir şekilde başarıyor Zaman Çarkı.
Dediğim gibi, bu roman serisi türünün zirvesidir. Bu yüzden eminim ki henüz Zaman Çarkı’na başlamamış olan okurlarımız çoğunluktadır. Bu beni daha fazla bilgi vermekten alıkoyuyor.
Hayal güçlerine ilham verebildiysem ne mutlu bana.
Korkmayın, gelen ilham ve eğer hissettiyseniz bu duyguların özlemi; hayal gücünüzle sınırlı kalmayacak.
Hepsini Zaman Çarkı’nda bulacaksınız.
Ve daha önce sadece resmini gördüğünüz, sadece yazdığı romanları okuyup, bir gün ölmüş olduğunu duyduğunuz, başka kıtada yaşayan bir adama; içinizi böylesine ısıttığı için sessizce teşekkür edeceksiniz. Teşekkürler Robert Jordan… Huzur içinde yat.”
Linkler Yenilenmiştir.
 1.  Dünyanın Gözü
 2. Büyük Av
 3. Yeniden Doğan Ejder
 4.  Gölge Yükseliyor
 5.  Göğün Ateşleri
 6.  Kaos Lordu
 7. Kılıçtan Taç
 8.  Hançer Yolu
 9.  Kışın Yüreği
 10. Alacakaranlık Kavşağı
 11.  Düş Hançeri
 12. Fırtına Toplanıyor
 13.  Geceyarısı Kuleleri
 14.  Işığın Anısı – Ön Okuma
 15.  Işığın Anısı  (İngilizce)
 16. Yeni Bahar Serinin ara kitabı 11. ve 12. kitap arasında okumanızı tavsiye ederim.

Yorum Gönder

Ellerinize sağlık :) Teşekkürler :) Süpersiniz :)

Linkler ne yazik ki kirik :(

Not 1: Reklam amaçlı (virüslü) linklerin bulunduğu yorumlar kaldırılır.

Not 2: Sorduğunuz soruya cevap verildiğinde e-posta ile bilgilendirilmek istiyorsanız, sağ alttaki ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyiniz. Bunun için de yorum yazarken Google Hesabını (Gmail Hesabı) kullanmanız gerekir.

Not 3: Okuduktan sonra kitap hakkındaki görüşlerinizi lütfen yorum olarak yazınız. Yorum yaparak diğer okuyuculara fikir verebilirsiniz. Henüz kitabı okumamış arkadaşlara yardımcı olabilirsiniz.

[blogger][disqus][spotim]

MKRdezign

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Konu (?)

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DevredışıTüm Eklentileri Görmek İçin Lütfen Javascript'i Etkinleştirin