0

Ernesto Che Guevara - Sosyalizm ve İnsan(pdf e-kitap)

İ Ç İ N D E K İ L E R 

  1. İdeolojik Anketler Üzerine 
  2.  Üniversitenin  Zenciler,  Melezler,  İşçi  ve  Köylülerle 
Renklenmesi Gereklidir 
  3. Küba'nın Ekonomisinin Geleceğinde Üniversitenin Rolü 
  4. Sendikal Harekete Saygı Olarak 
  5. İşçi Sınıfı ve Küba'nın Sanayileşmesi 
  6. Devrimci Tıp 
  7. Uluslararası Gönüllü Emekçi Müfrezelerine Veda Söylevi 
  8. Küba'da Sosyalizm ve İnsan 
 
Link:
Ernesto Che Guevara - Sosyalist Planlama(pdf e-kitap)
Ernesto Che Guevara'nın "Sosyalist Planlama" adlı eseri sizlerle.İyi okumalar.


Link:Ernesto Che Guevara - Savaş Anıları(pdf e-kitap)

E. Che Guevara, bu kitabında Küba Devrimi tarihini bütün çok yönlülüğü ve ayrıntılarıyla yazıyor. Kitapta, artık Latin Amerika tarihinin şanlı bir sayfası olan bu devrimci hareketin anıları, yaşanan olaylar doğru ve güvenilir biçimde saptanıyor. Anılar, 82 devrim savaşçısını Kübaya götüren Granma Yatının, Meksikanın Tuxpan limanından yola çıkmasıyla başlıyor ve Fidelin de katıldığı Alegria de Piodaki ilk çarpışmayla devam ediyor. Fakat Chenin amacı, ülkenin belli bir bölümünde katıldığı bazı saldırı, çatışma ve çarpışmalara ilişkin bir dizi kişisel anıyı yayınlamaktan ibaret değildi. Küba topraklarında, başka yerlerde gerçekleşen, tanığı olmadığı çarpışmaların ve eylemlerin de anılarda yer almasını istiyordu. Bu nedenle, kitap yazıldığı sırada hayatta olan savaşçıları da anılarını yazmaya çağırdı.

Che, kitabına yazdığı önsözde, anı yazarlarının gerçeklerden sapmama, kişisel durumları abartmama, kişilerin kendilerini olduklarından başka türlü göstermemesi ve olmadıkları bir yerde bulundukları izlenimi yaratmaması gibi bazı ilkelere bağlı kalması gerektiğini yazıyor. Her yazar, yazdığı birkaç sayfadan sonra, gerçek olaylara dayanmayan yada doğruluğuna tamamıyla güvenmediği kelimeleri silmeli, katı bir özeleştiri çerçevesinin dışına çıkmamalı diyor ve anılarını bu düşünceyle yazdığını belirtiyor.
Link:Ernesto Che Guevara -Politik Egemenlik ve Ekonomik Bağımsızlık(pdf e-kitap)


Ernesto Che Guevara'nın "Politik Egemenlik ve Ekonomik Bağımsızlık" adlı kitabı sizlerle.İyi okumalar. 


                                                                           Link:                                                                           Kitap İndir:

Ernesto Che Guevara - Latin-Amerika Gençliğine(pdf e-kitap)Ernesto Che Guevara'nın Latin Amerika Gençliği Birinci Kongresi’nin açılışında yapılan konuşma (28 Temmuz 1960).
                                           
                                                                             Link:


                                                                             Kitabı İndir:

Ernesto Che Guevara - Gerilla Savaşı(pdf e-kitap)
"Bu, Halk Mücadelesinin Herhangi Bir Anında, Gerilla Topraklarının İçinde Ve Dışındaki Sivil Örgütlenmenin Şemasıdır. Tüm Bu Anlatılanları En Üst Derecede Mükemmelleştirmenin Olanakları Mevcuttur; Bir Kez Daha Tekrarlıyorum, Benim Ağzımdan Konuşan Küba Devrimi Deneyimimizdir, Yeni Deneyimler Bu Kavramları Değiştirebilir Ve İyileştirebilir. Burada Verdiğimiz Bir Şemadır, Bir Kutsal Kitap Değil."
-Ernesto Che Guevara-(tanıtım yazısı)
Link:


Ernesto Che Guevara - Birleşmiş Milletler Konuşması(pdf e-kitap)


Ernesto Che Guevara'nın  11 Aralık 1964 tarihli,Birleşmiş Milletler Konuşması'nın kitaplaştırılmış halidir.İyi okumalar.
                                                                                  Link:                                                                               Kitabı İndir:

Ernesto Che Guevara - Bolivya Günlüğü(pdf e-kitap)Zorunlu Bir Giriş

Fidel Castro

Gerilla yaşamı boyunca gözlemlerini bir günlüğe not etmek, Che'nin alışkanlığıydı. Sarp ve engebeli yollarda, nemli ormanlarda uzun yürüyüşlerden sora, sırt çantalarının, silahlarının, cephanelerinin ağırlığı altında ezilen adamlar, bir dakikalık molalarda dinlenirken, ya da yorucu bir günün sonunda, kamp kurmak için yukarıdan emir aldıklarında, Che'yi (Kübalılar baştan beri ona sevecenlikle böyle diyorlardı), küçük bir cep defteri çıkarıp doktorlara özgü okunaksız yazısıyla izlenimlerini yazarken görürlerdi.

Bu notlardan kurturabildiklerini, daha sonra Küba'daki devrimci savaşın tarihini kusursuz bir anlatımla dile getiren yazısında kullanmıştı, tümüyle devrimciydi, öğreticiydi ve insan sevgisiyle yoğrulmuştu bu notlar.

Bu notlar, aslında, yayınlanmak için kaleme alınmış değildi, bunlar mevcut durumun, olayların ve insanların değerlendirilmesinde ona veri olarak hizmet ediyordu. Hem titiz bir gözlemci hem tahlilci, çoğu kez de ince bir mizahın biçimlendirdiği bir düşünce tarzının dile getirilişiydi. Sade bir anlatımla tutunan bu notlar bir bütün oluşturuyordu. (tanıtım yazısı)Link:
Yorum Gönder

 
Top